Każdy transformator podczas swojej pracy poza emisją ciepła, wytwarza również wibracje, które są powodem powstawania nieuniknionego hałasu. W transformatorach suchych żywicznych możemy wyróżnić trzy główne źródła powstawania dźwięków:
- drgania rdzenia pod wpływem pola magnetycznego i sił elektrodynamicznych.
- drgania uzwojeń wywołane siłami elektrodynamicznymi.
- drgania urządzeń wspomagających układ chłodzenia, takie jak na przykład wentylatory – o nich pisaliśmy w poprzednim artykule – sprawdź zakładkę aktualności na www.lefpoland.pl.
W zależności od tego, czy hałas jest pochodzenia strukturalnego czy rodzącego się w powietrzu, stosujemy inne sposoby jego eliminowania. W przypadku tego pierwszego, musimy zamontować element ograniczający wytwarzanie drgań. Natomiast w przypadku drugiego, najskuteczniejsze są materiały dźwiękochłonne.
Jednak wszystkie drgania i dźwięki, niezależnie od ich źródła, rozchodzą się i przenoszą do sąsiednich pomieszczeń między innymi po ścianach, stropie czy otworach wentylacyjnych. Może to wywoływać dyskomfort i być w pewnym stopniu uciążliwe, szczególnie jeśli transformator SN ulokowany jest w miejscach, gdzie cisza jest niezbędna. Takimi miejscami mogą być na przykład: szpitale, biura, budynki mieszkalne albo po prostu miejsca – których przebywa dużo ludzi czy zwierząt. Niepożądane dźwięki mogą stać się uciążliwe zwłaszcza w późniejszym, długoletnim użyciu. Oczywiście nie jest możliwe całkowite pochłonięcie dźwięków i wibracji czy sprawienie, aby transformator ich nie wydawał. Na szczęście mamy pewne rozwiązanie, aby znacznie je ograniczyć!
Wibroizolatory – dodatkowe wyposażenie transformatorów SN.
Jako dodatkowe wyposażenie do transformatorów, produkowanych na zamówienie w naszej fabryce w Gliwicach, oferujemy podkładki antywibracyjne, nazywane inaczej wibroizolatorami. Ze względu na masę transformatorów i średnice kółek, rozróżniamy trzy typy podkładek. O szczegóły można zapytać nasz dział techniczny lub handlowy. Podkładki antywibracyjne do transformatorów – wykonane z materiałów o wysokich właściwościach tłumiących. Dzięki czemu możliwa jest redukcja wibracji. To inteligentne i proste, a co najważniejsze skuteczne rozwiązanie, warte zastosowania, szczególnie w wymienionych powyżej wypadkach. Innym niezaprzeczalnym plusem takich podkładek jest to, że nie wymagają one konserwacji, zapewniają prawdziwą stabilność, podnoszą standardy użytkowania. A co najważniejsze chronią nasze uszy 😉