dławik tramwajowy producent

Z poprzedniego artykułu dowiedzieliśmy się, że aby sieci tramwajowe sprawnie działały, muszą być zasilane przez solidne transformatory energetyczne. Produkowane przez nas w Gliwicach transformatory suche żywiczne świetnie sprawdzą się w tej roli. Wspomnieliśmy jednak, że każdy transformator ściśle współpracuje z prostownikiem, te natomiast potrzebują dławików tramwajowych.

Rola dławików tramwajowych

W skład każdej podstacja trakcyjnej prądu stałego wchodzi zespół prostownikowy. Zespół prostownikowy natomiast najczęściej jest zbudowany z: transformatora, prostownika trakcyjnego oraz dławika, zazwyczaj wyposażonego dodatkowo w układ przeciwprzepięciowy.

Dławik tramwajowy, występujący w przekształtniku, zaprojektowano tak, aby przede wszystkim wychwytywał i zabezpieczał przed nieprzewidzianymi zmianami natężenia prądu. Jednak jego rolą jest również filtrowanie wszelkich pojawiających się zakłóceń oraz eliminacja drgań harmonicznych. Dlaczego to takie ważne? Występujące w sieciach „wyprostowane” napięcie ma wyższe wartości harmoniczne, co nie jest korzystnym zjawiskiem. Stale pulsujące napięcie powoduje zakłócenia, a wyższe harmoniczne obciążenia prądu dodatkowo przyczyniają się do spadków i odkształceń napięcia. Dławików używamy także po to, aby obciążenia występujące pomiędzy poszczególnymi grupami zespołów prostownikowych zostały zminimalizowane i wyrównane. Dostępne są rozwiązania bez zastosowania dławików tramwajowych, ich użycie pozytywnie wpływa na zmniejszenie strat w uzwojeniach. Po zastosowaniu dławika tramwajowego odnotowuje się znaczące spadki pulsacji napięcia wyprostowanego, jak również obniżenie napięcia układu pośredniczącego.

Podsumowanie

Oczywiście rola każdego elementu zasilającego sieci tramwajowe, w tym takiego dławika tramwajowego, jest obszerna i ciężko wszystko opisać w zaledwie kilku daniach. Jednak podsumowując, do głównych zadań dławika tramwajowego możemy przede wszystkim zaliczyć:

  1. Zabezpieczanie przed nagłymi zmianami natężenia prądu
  2. Filtrowanie wszelkie zakłóceń
  3. Eliminowanie drgań harmonicznych

Jak zawsze, odsyłamy po więcej wiedzy do naszej zakładki Aktualności, w której znajdziecie kolejne artykuły. Będzie nam również niezwykle miło udzielić więcej informacji, związanych z produkowanymi przez nas transformatorami energetycznymi, wszystkim zainteresowanym osobom. W zakładce Kontakt znajdują się niezbędne dane. Zapraszamy także do skorzystania z formularza Wycena online przygotowana specjalnie dla wszystkich klientów zainteresowanych zamówieniem transformatora średniego napięcia.

Miłego dnia i słonecznego nastroju w te piękne dni, życzy Zespół LEF Poland 🙂

Recommended Posts