serwis transformatorów sn

W energetyce dopuszcza się zjawisko zwane przeciążeniami. W pewnych warunkach transformatory suche żywiczne również mogą ulec przeciążeniom. Jednak zawsze powinny one być krótkotrwałe. Dla transformatora kluczowym czynnikiem jest temperatura graniczna zgodna z klasą termiczną danej jednostki, dlatego nie należy doprowadzać do przeciążania wpływającego na wzrost temperatury rdzenia i uzwojeń przekraczających maksymalne temperatury pracy danego transformatora (więcej informacji o cieple generowanym przez transformatory, a także proponowanym przez nas sposobie wentylacji, znajdziesz w poniższym artykule: https://lefpoland.pl/transformatory-suche-zywiczne-wentylacja/ ).

Na czym polega zjawisko przeciążenia transformatora SN?

Kiedy wartość prądu elektrycznego, przepływającego przez transformator podczas normalnego użytkowania, zostanie przekroczona, wtedy to rdzeń stopniowo wchodzi w nasycenie. Pojawiają się też odkształcenia prądu, a na rezystencji uzwojeń wydziela się ciepło. W zależności od maksymalnej, dopuszczalnej temperatury obciążeń w poszczególnym uzwojeniu, ustala się znamionową temperaturę reagowania. Należy jednak pamiętać, że temperatura transformatora SN nie może przekroczyć pułapu wynikającego z klasy termicznej danej jednostki. Uznaje się, że zgodnie z klasą temperaturową F najwyższa dopuszczalna wysokość temperatury, wynosi 155 stopni.

Czas na próbę transformatora!

Chcąc sprawdzić, jak zachowają się nasze transformatory średniego napięcia na przeciążenia przeprowadziliśmy próbę. Do testu wybraliśmy transformator energetyczny o mocy znamionowej 630kVA, podczas gdy temperatura otoczenia wynosiła 20 stopni Celsjusza. Zadano przeciążenie 130% wartości znamionowej.

Wynik: Transformator suchy żywiczny poddany próbie przeciążenia pracował przez 27 minut. Po tym czasie graniczna wartość temperatury została przekroczona, co spowodowało wyłączenie transformatora.
Warto jednak pamiętać, że ustalenie uniwersalnego schematu przeciążenia jest niemożliwe z powodu co najmniej 3 zmiennych:

  • wielkość przeciążenia
  • temperatura otoczenia
  • skuteczność systemu chłodzenia

Dzięki przeprowadzanym testom i próbom, wiemy jak nasze transformatory zachowują się w poszczególnych warunkach i zyskujemy pewność, że produkowane przez nas transformatory energetyczne w fabryce w Gliwicach są najwyższej jakości! Jeśli potrzebujesz niezawodnych transformatorów suchych żywicznych skontaktuj się z naszym działem handlowym!

Pozdrawiamy Zespół LEF

Recommended Posts